
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 6 µA |
| Topology | Buck, SEPIC |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 54
Distributors
pcbx
Unit Price$5.50635
Ext.Price$5.50635
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.50635 | $5.50635 |
| 10 | $4.27722 | $42.77220 |
| 25 | $4.02350 | $100.58750 |
| 50 | $3.78483 | $189.24150 |
| 100 | $3.63235 | $363.23500 |
| 300 | $3.50099 | $1050.29700 |
| 500 | $3.37441 | $1687.20500 |
| 1000 | $3.29457 | $3294.57000 |
